menu główne

profilki

środa, 13 grudnia 2017

Aksla, czyli Fjellstua - darmowa panorama Ålesund! (Norwegia #1)


Aksla to wzgórze w Alesund, które stanowi największą atrakcję turystyczną tego urokliwego miasteczka. Fjellstua (tak, tak, to inna nazwa) została przez nas odwiedzona dwukrotnie, o czym dowiecie się trochę niżej…Jak się tam dostać?!
Są dwie drogi, by dostać się na szczyt i punkt widokowy – od strony wschodniej znajduje się asfaltowa droga, z której skorzystaliśmy podczas dnia. Nocą zaś użyliśmy alternatywnej trasy – weszliśmy po schodach od strony zachodniej.
Dzień – Peugot 208 i asfalt
Historyjka krótka, bo właściwie nie ma o czym pisać. Wjechaliśmy dość krętą drogą na górę w czasie niewiele krótszym, niż zajęłoby piesze zdobycie szczytu. Spowodowane jest to dwoma czynnikami – po pierwsze, kręte drogi prowadzą dookoła wzgórza, a po drugie, ta „krętość” jest na tyle poważna, że nie ma co wrzucać biegu wyższego niż 3. Jeśli nie wierzycie, spróbujcie sami, tylko jeszcze jedna sprawa… Wiecie, że jest stromo? :P
Noc – schody, schody i schody
Jeśli zdecydujecie się na wersję pieszą, ostrzegamy: schody prowadzące na Akslę mają 418 stopni – w końcu wzgórze ma prawie 200 m wysokości. Tak czy inaczej, warto spróbować, bo widoki – jak to w Norwegii – są niesamowite. Na górze znajdują się ławeczki, które nie dość, że umożliwiają odpoczynek, to jeszcze pozwalają podziwiać panoramę miasta. Czy można chcieć czegoś więcej?*

*naszych postów oczywiście [już się robi]
Poniżej znajduje się mapa, która ułatwi Wam dotarcie na szczyt J


Pieszo↓


Samochodem↓To tyle na dziś, mamy nadzieję, że post pełen schodów i wzgórz stanowi optymalną rozgrzewkę przed kolejnymi historiami rodem z Norwegii. Jeśli podoba Wam się to, co robimy, zajrzyjcie do naszych poprzednich postów: Cypr, Bośnia. Na razie!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz