menu główne

profilki

środa, 6 grudnia 2017

Nikozja - miasto, którego nie zwiedzisz. Czy warto tu przyjeżdżać? (Cypr #5)


No cześć! 😊 Dzisiaj pokażemy Wam co nieco z Nikozji, czyli stolicy Cypru. Jeśli chcecie wiedzieć, o co chodzi z jedyną na świecie granicą państw w środku miasta, przejdźcie do tego posta. Jeśli zaś wolicie dowiedzieć się czegoś więcej o mieście samym w sobie, to może skusicie się na lekturę?Spis treści zwany „rozkładem jazdy”
1. Odrobina historii
2. Zabytki i ciekawe miejsca
3. Przejście graniczne – czy potrzeba paszportu?
4. Krótko o Nikozji
5. Na koniec...


1. Odrobina historii
Nikozja to miasto, które przez większość czasu swojego istnienia była pod różnymi rodzajami okupacji i kontroli, zawsze był to teren chętnie przejmowany, a w jego posiadaniu byli między innymi:

  • Krzyżowcy i królowie Cypru
  • Wenecjanie
  • Brytyjczycy
  • Grecy
  • Turcy


2. Zabytki i ciekawe miejsca
W mieście nie ma za wiele do zwiedzenia i nie jest to bynajmniej kwestia naszego braku zainteresowania czy wnikliwości. Po prostu nie ma tu prawie żadnych zabytków… PRAWIE. Z tych, które jednak znajdziecie, możecie:

I Obejrzeć średniowieczne mury weneckie.

II Odwiedzić Buyuk Han (w północnej części miasta, po przejściu przez Ledra Street)

III Zajrzeć do Cypryjskiego Muzeum Narodowego.


3. Przejście graniczne – czy potrzeba paszportu?

Przejście graniczne prowadzące do okupowanej północnej części miasta są od niedawna o tyle przyjazne, że wystarczy okazać jedynie dowód, by przejść.

4. Krótko o Nikozji

Stolica Cypru jest chyba pierwszym miejscem, które nas ani nie wzruszyło, ani nie zainteresowało. Jest to miejsce, które można odwiedzić, lecz chyba nikt nie wpisze go do swojego „TOP10”.


Na koniec...

Tym postem zamykamy temat Cypru i zabieramy się za inne państwo, które ostatnio odwiedziliśmy. Z gorącego Cypru przejdziemy w nieco chłodniejsze klimaty...

Mamy nadzieję, że naszymi postami choć trochę zachęciliśmy Was do odwiedzenie tej niesamowitej wyspy. Może stolica nie powala na kolana, ale Cypr to nie tylko Nikozja. Jeśli wahacie się nad lotem na tę wyspę, odwieźcie ją.
Naprawdę WARTO!  J


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz