menu główne

profilki

wtorek, 3 października 2017

Cmentarz Brompton w Londynie (Londyn #5)


Cmentarz Brompton w Londynie - inaczej (czyli w oryginale) Brompton Cemetery – cmentarz w centralnym Londynie. Znany jest (szczególnie w Polsce, rzecz jasna) z tego, że pochowano tu wielu znamienitych Polaków.
Cmentarz został zaprojektowany w 1839 roku, a otwarty rok później. Znajduje się przy Old Brompton Road.
Jak tu dojechać?
Pociągiem – West Brompton Station
Metrem – Earl’s Court Station (linie: Piccadilly, District i Circle)


Rowerem miejskim Santander – stacje rowerów na mapce poniżej (zaznaczone czerwonymi kółkami)


Co jest wyjątkowego w tym miejscu?

Po pierwsze: jest to jeden ze starszych cmentarzy w Londynie. Po drugie: jest to niesamowicie wyrazisty polski akcent w stolicy Wielkiej Brytanii. Po trzecie: wiele grobowców jest naprawdę imponujących. Przekonajcie się sami!Historia w skrócie

Aby opisać wszystko skutecznie, a zarazem szybko, należy zacząć od stwierdzenia, że kilka dziesięcioleci temu okolice Earl’s Court Station były zamieszkane przez duże grupy Polaków. Znaczna część polonii mieszkającej w centralnym Londynie wyjechała z kraju przed II wojną światową oraz w trakcie jej trwania. Były to osoby wykształcone i znające języki obce. Pozwoliło im to na dość łatwą asymilację. Po co o tym piszemy? By ułatwić czytelnikom zrozumienie, skąd wzięły się te polskie groby w Brompton!
Tak więc pochowane tu osoby nie mogły wrócić do ojczyzny, bo albo czekałoby na nich więzienie, albo brak możliwości rozwoju kariery – publikacje w Polsce były w tamtym czasie cenzurowane, a wszelkie prace nieprzychylne władzy – niedopuszczane do obiegu. Wiele światłych osób wybierało wtedy pozostanie na stałe poza granicami swojego kraju. Tak właśnie powstała historia Polaków zarówno w Londynie, Paryżu, jak i wielu innych miast Europy Zachodniej.


Pochowani tu Polacy

Jak wspominaliśmy na początku posta, pochowanych jest tu wielu znamienitych Polaków. Znajdziecie tu nagrobki lekarzy, naukowców, polityków. Spośród tych ostatnich warto wymienić osobę byłego premiera Polski.
Obecność grobów tak ważnych dla społeczeństwa osób świadczy o dużej wartości cmentarza dla Polaków na emigracji. By za bardzo się nie rozpisywać, zamieszczamy link do listy:

Na koniec:
Jeśli zostajecie w Londynie dłużej i macie chwilę lub po prostu potrzebujecie zwiedzać inne miejsca, niż te zamieszczone na pierwszych stronach przewodników po mieście,  koniecznie odwiedźcie cmentarz Brompton.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz