menu główne

profilki

niedziela, 12 marca 2017

Najostrzejsza z ostrych... (Ostra Brama i inne atrakcje Wilna) (Wilno #2)


Nasza trasa – czyli co zwiedzić

Na pytanie „Co warto zobaczyć w Wilnie?” można odpowiedzieć w prosty sposób – co tylko zdołacie. Nie jest to wielkie, jak na stolicę, miasto, więc łatwo przejść je nawet pieszo. Oczywiście warto ustalić sobie jakieś cele. Większość najbardziej wartościowych opisaliśmy pokrótce na naszym Instagramie, lecz w tym poście napiszemy odrobinę więcej.
Najostrzejsza ze wszystkich - Ostra Brama

Tytułowa brama znajdująca się na Starym Mieście. Jej powstanie jest związane w założeniem Wilna, kiedy to wzniesiono 9 bram, z których przetrwała TYLKO JEDNA!
Zgadnijcie która…
Zdaje się, że to właśnie ona jest największym skarbem Wilna i przyciąga turystów z całego świata. Czy zrobiła na nas wrażenie? Owszem. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.


Bazylika

A konkretnie Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie. Jest to katolicki budynek sakralny w Wilnie. Zostali w niej pochowani królowie (oraz królowe) Polski oraz wielu z wielkich książąt litewskich. Poza ciałami znanych historycznych postaci znajdziemy coś jeszcze: ciekawostkę. Jest nią fakt, iż w bazylice tej znajduje się również serce króla Władysława IV Wazy. My niestety widzieliśmy katedrę tylko z zewnątrz, jednak trzeba przyznać, że już z tej perspektywy wygląda świetnie (i majestatycznie).

Pałac prezydencki

Położony w obrębie starego miasta, od 1993 jest siedzibą litewskiej głowy państwa. Pierwsza forma tego budynku powstała już w XIX wieku z inicjatywy księcia Jagiełły. Budynek był jednakże parę razy rekonstruowany. To, co zwróciło naszą uwagę to hashtag umiejscowiony przed budynkiem: #LAISVĖ oznacza wolność. Nie wiemy jak Wam, ale nam się bardzo spodobała taka koncepcja przekazu.


Tym właśnie sposobem powoli przejdziemy dalej.

Koszty


Bilety: - Łódź-Warszawa + powrót: 11zł za osobę, promocja w Polskim Busie
            - Warszawa-Wilno + powrót 38zł za osobę, Lux Express
Nocleg: trochę ponad 100zł za osobę / 2noce
Wyżywienie: dokładnie nie jesteśmy w stanie podać, ale można to ująć tak: polska cena + 10%
Zakupy i pamiątki: około 50 zł na osobę
Bilety wejścia: - 0,5 Euro kosztuje bilet zniżkowy na Uniwersytet Wileński
                           - 1 Euro kosztuje bilet zniżkowy do Muzeum Narodowego
Łyżwy na Stadionie Narodowym w Warszawie: około 20zł na osobę, skorzystaliśmy z grouponu i bawiliśmy się do ‘upadłego’. Polecamy :D

Podsumowanie

Jeśli założymy, że wybierzemy tani transport, a na niczym innym nie oszczędzamy, to spokojnie zmieścimy się w 300 zł budżetu na osobę. Zwiedzenie stolicy i mała wizyta w drugiej przy tak niewielkim nakładzie finansowym wydaje się być fajnym pomysłem. Kolejny raz zachęcamy do tego typu wypadów!Małe Post Scriptum

Zasypaliśmy Was dużą ilością Litwy, ale zbliża się czas na coś innego. Dokładamy wszelkich starań, by zarówno na blogu i na insta się „działo”. Dzięki za uwagę, dotarcie tu jest wyczynem godnym wytrawnych podróżników-eksploratorów J


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz