menu główne

profilki

niedziela, 20 stycznia 2019

OKAGESAMA - japoński przepis na dobre życie (Wydawnictwo W.A.B.)


„Okagesama - Japoński przepis na dobre życie” to książka autorstwa Yutuka Yazawa. W jednym zdaniu można napisać, że Okagesama to swoisty „podręcznik do Japonii”. Czytajcie dalej, a dowiecie się dlaczego…
Za publikację Okagesamy w Polsce odpowiada Wydawnictwo W.A.B. To samo, które ma w sprzedaży książkę o Gruzji – „kraju płynącym winem”.
Przechodząc jednak do sedna, Okagesama to nie bez przyczyny „podręcznik do Japonii”. Ilustracji jest mnóstwo, a to pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie kraju i panujących tam tradycji. Ponadto książka została napisana w bardzo uporządkowany sposób, dzięki czemu dowiecie się z niej o niemal wszystkich kategoriach życia Japończyków. Znajduje się tam chociażby rozdział poświęcony krainom geograficznym państwa, pewna część poświęcona jest japońskim potrawom, inna mentalności, a jeszcze inna zwiedzaniu kraju poza utartym szlakiem. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Warto też wspomnieć o autorze. Jak sam wspomina na początku, jest Japończykiem, który wiele lat spędził w USA i Wielkiej Brytanii. Oznacza to tyle, że rozumie on obie perspektywy - świetnie zna kultury zarówno Wschodu, jak i Zachodu. Dzięki temu Yazawa przedstawia swoją ojczyznę w taki sposób, by obcokrajowiec zrozumiał, o co chodzi w każdej z jego rodzimych tradycji czy też wzorcu postępowania.Książka jest intrygująca i nie brak w niej niczego. Słowem: doskonała.
A przecież o doskonałość Japończykom chodzi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz