menu główne

profilki

czwartek, 31 maja 2018

Stolica Islandii - krainy lodu i ognia: Reykjavik (co zwiedzić, czy warto, tanie noclegi) (Islandia #6)


Wybieracie się na Islandię i zastanawia Was stolica – Reykjavik?

W tym poście dowiecie się:
- co zobaczyć w Reykjaviku?
- czy warto odwiedzić Reykjakvik?
- jak znaleźć tani nocleg na Islandii?
Owocnej lektury!


Co zobaczyć w Reykjaviku?
Po pierwsze: Hallgrímskirkja. Jest to największy – kluczowy wręcz – kościół w stolicy Islandii. Ma ponad 70 metrów, a jego budowa wraz z projektowaniem trwała prawie 50 lat. Jest to budynek wyróżniający się na tle tego jakże niepozornym mieście. Poniżej typowy islandzki kościół o bardzo prostym stylu.Po drugie: Laugavegur – jest to ulica sprzyjająca wszelkim zakupom i imprezom, a także pełna galerii sztuki i naprawdę świetnych murali. Ulica Laugavegur to deptak łączący w sobie urok Krupówek i Piotrkowskiej w Łodzi.

Miasto może pochwalić się również Galerią Narodową i muzeami. Odwiedziliśmy okrągłe ZERO z nich, ale mamy wytłumaczenie – widoki takie, jak Czarna Plaża, nas wzywały. Kliknijcie, a zrozumiecie :)

Islandia jest o tyle specyficznym państwem, że mimo pustki znajdziecie tu wszystko – nawet „muzeum fallograficzne”… Przejdźmy więc dalej...

Czy warto odwiedzić Reykjavik?

Owszem, warto.
ALE: reszta Islandii jest na tyle niesamowita, że stolica to tzw. Pikuś. Gdy tylko wyjedziecie poza Reykjavik, zobaczycie taką panoramę:A potem jest coraz ciekawej… Znajdziecie baseny termalne w górach, wodospady, czy też gejzer wybuchający na kilkadziesiąt metrów.
Wspominaliśmy, że znajdziecie tu wszystko?
Nie kłamaliśmy J

Reykjavik – tanie noclegi

Klasycznie proponujemy Airbnb, którego użyliśmy na tej wyprawie, a także Booking-u. W pierwszym przypadku znajdziecie (najczęściej) prywatne mieszkania na wynajem krótkoterminowy. W drugim znajdziecie hotele hostele i pokoje np. 8 lub 12-osobowe.
Oba serwisy są bardzo popularne i mają system poleceń. Jeśli więc klikniecie w nasz link do Bookingu lub Airbnb, otrzymacie z polecenia 50zł po pierwszej rezerwacji. My też. To chyba dobrze dla obu stron J

Reykjavik – ciekawostki

Na koniec przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek o tym egzotycznym (w chłodny sposób) miejscu J
1) Najbliżej położonym względem Islandii państwem jest Wielka Brytania.
2) W zasięgu 1000km (!) od Islandii znajdują się tylko 2 państwa – wyżej podana Wielka Brytania i Norwegia. Jedyni inni sąsiedzi w promieniu tysiąca km to wyspy duńskie i norweskie.
3) Islandia jest zamieszkała przez trochę ponad 300tyś. osób, z czego ponad 200tyś. mieszka na terenie Reykjaviku i w jego najbliższych okolicach.
4) Mianem „dużych miast” można określić 8 miast oprócz Reykjaviku. Co najśmieszniejsze, wszystkie mieszczą się w przedziale 5-30tyś. Mieszkańców. Istne islandzkie metropolie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz