menu główne

profilki

niedziela, 7 maja 2017

Wiedeń - parki, wino i muzea (co zwiedzić - część I)Dzień dobry, dzisiaj prezentujemy Wam świeżutki materiał w postaci przewodnika, co zobaczyć w Wiedniu (a jest tego tak dużo, że będziemy musieli napisać jeszcze jeden post) OOORAZ mamy dla Was specjalny filmik (też część pierwsza, zostało nam dużo materiału, którym się z Wami na pewno podzielimy następnym razem). I tak oto prezentujemy nasze dzieło :)

Klasyczne pytanie: jaki jest plan?
Ehmm... Zrobimy listę miejsc godnych (wręcz koniecznych) obejrzenia w Wiedniu. Opiszemy każde pokrótce. Prawie wszystkie są ukazane po kolei w filmiku. Potem zrobimy drugą część – zarówno listy, jak i filmiku. Następnie zasugerujemy Wam trasy zwiedzania oraz podliczymy koszty, które ponieśliśmy w związku z wyjazdem.Stadtpark – park miejski, wyjątkowo duża przestrzeń zieleni w najlepszym wydaniu, jakiego można zapragnąć. Bogaty jest w rzeźby, schody i oczywiście parkowe alejki. Znajdzie się również rzeczka i stacja metra o dość oczywistej nazwie Stadtpark.

Ogrody Hofburgu – lub inaczej Burggarten, to miejsce, w którym znajduje się motylarnia będąca częścią palmiarni. Ogrody są idelane na odpoczynek, dlatego też nie będziemy męczyć Was długim opisem. Jednak damy Wam cennik, który został przez nas mozolnie przetłumaczony:
Dorośli – 5Euro
Dzieci do lat 18 – 4Euro
Dzieci do lat 6 – za darmoMuzeum Historii Sztuki – czyli Kunsthistorisches Museum. Znajduje się tam mnóstwo obrazów znamienitych artystów, w tym: Pieter Bruegel (starszy), Jan Vermeer, Peter Paul Rubens, Rafael Santi, Caravaggio, Giuseppe Arcimboldo, Albrecht Dürer, Jan van Eyck, Jacopo Tintoretto, Tycjan, Paolo Veronese, Hieronim Bosch, Antoon van Dyck, Rembrandt, Lucas Cranach Starszy i Diego Velázquez.
Pomieszczenia pogrupowane są ze względu na kraj pochodzenia artysty, co ułatwia odnalezienie się w muzeum. Jeszcze bardziej ułatwi to cennik:
Dorośli – 15Euro
Studenci* oraz seniorowie** - 11Euro
*pamiętajcie o ważnych legitymacjach studenckich
** powyżej 65 roku życia
Dzielnica muzeów – inaczej MuseumsQuartier, jeden z największych kompleksów architektonicznych tego typu. Pytanie tylko: jakiego dokładniej?
Kulturowo-architektoniczno-różnorakiego, bo miejsce to wygląda dobrze zarówno z zewnątrz, jak i w środku, a także jest bogate w sztukę wszelaką. Główne części to Leopold Museum i mumok (w którym są dzieła m.in. Pablo Picasso).Ratusz – otwarty w 1883 roku budynek administracyjny o wysokości ponad 100m. Co ciekawe, Czesi zapragnęli mieć taki sam i zbudowali ratusz w Libercu na bazie wiedeńskiego, który pięknie pozuje na naszych zdjęciach.Donauinsel – czyli wyspa na Dunaju. Ten „Insel” to miejsce, do którego łatwo dostać się metrem, a w pobliżu znajduje się Prater, o którym również wkrótce napiszemy. W każdym razie: wyspa powstała przypadkiem, gdy próbowano wyregulować Dunaj, który nieraz wylewał i powodował powodzie. Ten „produkt uboczny” walki z żywiołem stał się świetnym miejscem do długich spacerów i szeroko pojętej rekreacji.


Uniwersytet – powstała w XIV wieku największa i zarazem najstarsza wyższa uczelnia krajów niemieckojęzycznych. Obecnie studiuje tam ponad 90 000 osób. Wśród absolwentów znajdziemy chociażby Zygmunta Freuda – twórcę psychoanalizy.Parlament – klasycystyczny budynek administracyjny w Wiedniu. Znajduje się obok uniwersytetu i ratusza. Został otwarty w tym samym roku, co wspomniany ratusz.Pamiętajcie, że druga część naszego wpisu już na Was czeka oraz że na Instagramie i Facebooku na bieżąco pojawiają się nasze zdjęcia z wyjazdu! J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz